Jdi na obsah Jdi na menu
 


A maminky si mohou v klidu užívat

3. 4. 2008

Těšení, radost, ale také obavy mohou provázet příchod dítěte na svět.
DULY jsou ženy, které pomáhají maminkám překonat strach z porodu.

 
Povít vlastní dítě je pro ženu bezpochyby tou nejvýznamnější událostí v životě. A všechny maminky bez výjimky touží porodit zdravé dítě bez větších komplikací. Každá žena je však jiná a každá má o příchodu dítěte na svět jiné představy. Některé volí klid domova a rodinnou atmosféru, jiné se uklidní při vědomí, že je jim na blízku lékařský personál připravený neprodleně zasáhnout v případě problémů.
Všechny si však přejí, aby se tento důležitý životní krok neproměnil v noční můru, která je bude pronásledovat celý život. Všechny v tuto chvíli potřebují podporu, povzbuzení, pomoc a ujištění, že svůj „úkol" zvládají, jak nejlépe umí. Pokud je toto všechno schopen poskytnout životní partner, je to dvojnásobná výhra. Je zde však i jiná možnost. Stále častěji ženy volí při porodu přítomnost vyškolené profesionálky tzv. duly. Ženy, která jim tuto péči poskytne, provází je těhotenstvím i novou rolí matky.
Název této pomocné profese pochází z řeckého slova „doula", což bylo původně označení pro ženu-otrokyni pečující o svou paní v průběhu mateřství. Duly tak, jak je známe dnes, začaly fungovat v 60. letech minulého století v USA, zpočátku pod jinými názvy. Označení dula se postupně zakořenilo pro svoji výstižnost. V Česku mají duly od roku 2001 svoji organizaci, na kterou se mohou budoucí matky s důvěrou obracet. My jsme položili pár otázek zkušené dule a lektorce Květě Cermanové, aby nám práci, které se s láskou a zodpovědností věnuje, přiblížila.

 

Co je těžištěm práce duly a v čem je nastávající rodičce prospěšná?

Hlavní náplní její práce je doprovázet ženy v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Dula však není zdravotník. V tomto křehkém období nabízí maminkám fyzickou a psychickou podporu. Její přínos pro rodiče spočívá především v možnosti prožít toto období v co největší pohodě, mít se komu svěřit, vědět, na koho se obrátit se svými pocity a problémy.
Pokud se žena cítí opečovávaná a má pocit bezpečí, může porod probíhat lépe a především zážitek z něj je pro rodičku po emocionální stránce příjemnější. Bez ohledu na to, jak probíhal medicínsky.  

 

Obrazek
Pro plné rozlišení zde klikněte do fotogalerie


Funkce duly je u nás zatím poměrně neznámou záležitostí. Mnoho laiků si s ní spojuje tzv. „alternativní" porod např. v domácím prostředí? Je tomu skutečně tak?

Bohužel jsou duly opravdu vnímány jako cosi „alternativního". Ale dula je nastávající mamince pouze podpůrnou osobou, nikoli jejím „manažerem". Respektuje její přání, ať už jde o porod v porodnici nebo doma za přítomnosti porodní asistentky. Ať si jej žena přeje prožít co nejpřirozeněji nebo naopak za využití veškerých lékařských metod. Provází ji na její cestě a nezasahuje do jejích rozhodnutí.
Domníváme se, že přítomnost duly může mít ohromný význam právě u medicínsky vedených porodů, kde nastanou komplikace. V takovém případě potřebuje žena psychickou podporu nejvíc, aby náročnou situaci zvládla.

 

Co je to porodní plán a jak dula může přispět k jeho tvorbě a následnému dodržování ze strany lékařského personálu?

Porodní plán je seznam matčiných přání a představ ohledně průběhu porodu, péče o ženu a dítě a zároveň představy ohledně miminka po jeho narození. Ženy si píší porodní plán, aby měly možnost spolurozhodovat o svém porodu. Plán však není neměnný. Většina žen si je vědoma, že přání a představy se mohou v průběhu porodu velmi změnit a že porod může nakonec s ohledem na zdraví matky nebo miminka probíhat zcela jinak. Dula s matkou může na porodním plánu spolupracovat v tom smyslu, že jí popíše např. jaké zákroky se v dané porodnici běžně provádějí, jak je to třeba v jiných porodnicích. Vylíčí jí, jaké jsou její možnosti, např. ohledně zajištění soukromí, volby poloh při porodu. Zda je běžný nepřetržitý kontakt matky s dítětem nebo je miminko odnášeno a podobně. Doporučí matce, aby danou porodnici navštívila, vyptala se personálu na běžné postupy, a má-li tu možnost, aby se podívala do více porodnic a nakonec si vybrala tu, která odpovídá jejím představám nejvíce.
 

Jakými prostředky dula obvykle dosahuje vytčeného cíle (tedy hladkého průběhu porodu, pohody maminky při porodu)?

Hladký průběh porodu dula nezajistí. To je vždy otázka zdravotního stavu ženy, miminka i mnohých dalších okolností. Pohodu matky vytváří svou přítomností, zajištěním pocitu soukromí, bezpečí. Může ženu masírovat,doprovází ji do sprchy, na toaletu a podobně.
Může jí pomoci pochopit, co se v dané situaci s ní a miminkem děje. Podporuje ženu v tom, že porod zvládá, že dělá vše nejlépe, jak umí. Pokud žena např. přijme nabízenou medikaci,ačkoliv před porodem měla představu o porodu bez lékařských zákroků, může dula povzbudit maminku v jejích rozhodnutích, ujistit ji, že nejde o selhání, že je to v pořádku. Nedílnou součástí práce duly bývá i podpora otce očekávaného miminka, pro kterého může být porod svým způsobem psychicky náročnější než pro rodící ženu. Pokud je zároveň s oběma rodiči u porodu dula, může partnerovi popsat, co asi jeho žena v dané chvíli prožívá. Vysvětlí mu, že to, co se děje, je zcela normální, že to jeho žena zvládá tak, jak má. Může ho podpořit v tom, jak mamince pomoci, poradit kde a jak masírovat, kdy naopak ženu nechat v klidu. Výhodou je také možnost odpočinku, otec si může odskočit, projít se, čímž se udrží v psychické i fyzické pohodě a může být ve chvíli potřeby své ženě silnější oporou.

Je nutné volit mezi přítomností duly a otce dítěte na porodním sále?

Ve většině porodnic už akceptují dvě doprovázející osoby, takže není nutné volit mezi otcem (nebo jiným rodinným příslušníkem) a dulou. Bohužel někde to ještě možné není, v takové porodnici se může dula s partnerem střídat podle momentálních potřeb maminky. Dula rozhodně nenahrazuje otce u porodu, její role je zcela jiná.

Jak k dulám přistupuje lékařský personál? Není pak rodička nějak „diskriminována" za to, že si s sebou přivedla „dozor"?


V porodnicích, kde mají s dulami zkušenosti, už většinou problémy nejsou. Občas se vyskytne situace, že personál má obavy z naší přítomnosti a může být z počátku odtažítý. Ale po pochopení úkolu duly zpravidla změní svůj postoj. V porodnicích, kam duly chodí častěji, už jsou na jejich přítomnost zvyklí a uznávají, že maminky porody zvládají lépe, v klidu a že jde o rozdílný druh péče než od porodních asistentek. Takže se nejedná o konkurenci, ani o „dozor".

Zůstává dula s rodičkou v kontaktu i po porodu?


Po porodu dojde zpravidla k jednomu poporodnímu setkání, jehož hlavním obsahem je seznámení maminky s péčí o novorozence. Pokud má žena potřebu i nadále s dulou v kontaktu zůstat, je to na ní. Záleží vždy na vzájemné domluvě. Mezi maminkou a dulou se často naváže hlubší vztah, takže maminky občas pošlou nějakou fotku miminka nebo se pak ozývají v průběhu dalšího těhotenství.

Jakou kvalifikaci musí mít žena, která chce vykonávat práci duly, a kam se mohou obracet ženy, které by se chtěly stát dulami?

Zájemkyně o práci duly se mohou obracet na Českou asociaci dul (ČAD) a přihlásit se do kurzu, který se otevírá jedenkrát ročně. Před přijetím do kurzu zájemkyně prochází výběrovým řízením, zpravidla se hlásí kolem padesáti žen a do kurzu je přijato každý rok kolem patnácti. Kurz, který pořádáme, trvá dva roky. První část je sebezkušenostní, zaměřená na doprovázení a zvládání pomáhající profese, na osobnostní růst a zpracování vlastních porodních zážitků. Druhá část kurzu je odborná. Duly se učí o fyziologii porodu a o tom, jak konkrétně ženám pomáhat.

A kam se mohou obrátit budoucí maminky, které by měly o tuto službu zájem?
Ty si mohou svou dulu zvolit na stránkách ČAD: www.duly.cz. V seznamu si vyberou tu, která je jim sympatická a mohou ji oslovit. Nebo se mohou obrátit přímo na kontaktní telefonní čísla ČAD a požádat o doporučení konkrétní duly. Ceny za služby jsou různé podle regionu a zkušeností duly. Pohybují se od dvou do pěti tisíc za tzv. „porodní" balíček, což je předporodní setkání, držení nepřetržité pohotovosti před porodem. Dále telefonické konzultace včetně nocí, nepřetržitá péče během porodu a poporodní návštěva.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ADÉLA SAUEROVÁ