Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to dula?

20. 9. 2005

Co je to dula?
Ačkoliv Česká asociace dul funguje již od roku 2001, stále zjišťuji, že o naši práci spousta maminek neví.....

Každá budoucí maminka přemýšlí o tom, jaký bude její porod, jak dlouho bude trvat, jak bude probíhat, zda bude vše v pořádku a těší se na to, až konečně bude mít své miminko v náručí.

V dnešní době je spousta možností, můžeme si vybírat porodnici, lékaře, který o nás bude pečovat, zaplatit nadstandardní péči, epidurál, mít s sebou partnera. To vše je moc prima a my, co jsme zažily i porod v době dřívější, bychom to tehdy jistě ocenily.

Existuje ale ještě jedna možnost, jak si porod zpříjemnit, jak si zajistit láskyplnou péči po celou dobu, jak zajistit, aby se i tatínek cítil fajn: můžeme si vzít k porodu dulu.

Dula je vyškolená žena, profesionální průvodce těhotenstvím a porodem.

Maminka se s dulou většinou seznámí již v průběhu těhotenství, mohou spolupracovat na sestavení Porodního plánu, konzultovat různé problémy nebo pocity spojené s těhotenstvím, ale především, doprovází rodící ženu po celou dobu jejího porodu, snaží se jí porod ulehčit masážemi, dodává odvahu v těžkých chvílích, vysvětluje ženě, čím právě prochází, proč se zřejmě právě teď děje to či ono, uklidňuje tatínka, pokud ten ztrácí trpělivost a odvahu ženě dále pomáhat. Dula je oporou pro oba nastávající rodiče, v žádném případě nebere tatínkovi jeho roli ani nevstupuje do vztahu mezi partnery.

Dula nesupluje práci porodních asistentek ani lékařů, neříká jim, co mají dělat ani nemluví budoucím rodičům do rozhodování ohledně zákroků, které jsou jim navrhované. Zcela respektuje představy rodící ženy o jejím porodu, pomáhá jí bolest zvládnout, zkouší společně, co dělá mamince dobře, v jaké poloze je jí nejlépe atd. Pokud se maminka rozhodne pro např.epidurální analgezii, dula není od toho, aby jí tuto formu úlevy rozmlouvala, jak si někteří zdravotníci myslí, protože to je zcela svobodné rozhodnutí každé ženy. Je však pravda, že díky podpoře, jaké se ženě od duly dostává, případů, kdy maminka o analgezii požádá, je minimum, většinou zvládne porod vlastními silami, což má pro ni i pro miminko mnoho výhod.

Ohromný význam duly u porodu je v případě osamělých žen, matek v tíživé životní situaci nebo mladých maminek, které samy moc netuší, o čem mateřství a porod vlastně je. Tady dula může udělat obrovský kus práce, pomoci mamince v lepším startu do její nové role. Po dobu porodu se dula v podstatě stává rodící se ženě matkou, ochranitelkou, pečovatelkou a může jí tím pomoci změnit celkově postoj k mateřství.

Podrobnosti o dulách naleznete na www.duly.cz, kde je i seznam dul působících v naší republice, zkušenosti žen, které měly u porodu dulu i zkušenosti zdravotníků, kteří již měli možnost se s dulou u porodu setkat.