Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty o dulách

21. 3. 2008
Článek uveřejněný na rodině.cz  http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=6236

Mýty o dulách... 

Před časem jsem psala článek o tom, kdo je to dula , co maminkám nabízí, v čem může být pro nastávající rodiče oporou.
Dnes už název dula není tak neznámý, jako tenkrát, ale pro změnu se setkáváme při své práci s několika mýty, které jsem se rozhodla uvést na pravou míru.

Nejčastější jsou tyto:
1) Duly berou práci porodním asistentkám, zasahují do porodu a dělají práci, na kterou nestudovaly...
2) Duly doprovázejí pouze ženy, které chtějí rodit přirozeně a přemlouvají ženy k alternativním porodům...
3) Dulu může dělat kdokoliv, tak k čemu kurz...
4) Duly si berou za porod velké peníze, je to snadný zisk....

ad1) Duly nejsou porodní asistentky, nepletou se porodním asistentkám do práce, ani jim práci brát nechtějí.
Práce porodních asistentek si nesmírně vážíme, ale naše místo u porodu je v něčem jiném, než jejich.
Role duly u porodu je opravdu zcela jiná, než role porodní asistentky a duly nemají ambice porodní asistentky nahrazovat.
Práce asistentek a dul se může výborně doplňovat, dula maminku podporuje, masíruje, zajišťuje jí pocit bezpečí a pohody, porodní asistentka porod vede, dohlíží na zdravotní stránku porodu, je kompetentní poznat patologický vývoj porodu, spolupracuje s lékařem při medicínských zákrocích.
Dula nic takového nedělá, ženu doprovází, ale nehodnotí průběh porodu, nemá k tomu ani vzdělání, ani kompetence. Dokonce i dula, která ve svém původním povolání byla porodní asistentkou, je-li u porodu v roli doprovodu, nevstupuje do práce porodní asistentce, která se o ženu v porodnici stará.
Dula, která se s maminkou chystá jít k porodu a pomáhá ženě s přípravou na porod, ženu i na této cestě pouze doprovází, pomáhá jí ujasnit si svá přání a představy, rozhodně ženu neovlivňuje, ani k ničemu nepřesvědčuje. Cílem duly je ženu podpořit v tom, že porod zvládne, ať už si vybere jakoukoliv porodnici a sestaví jakýkoliv porodní plán, dula její cestu zcela respektuje.

ad2) Duly neprosazují "alternativní porody". Nejdříve by bylo dobré odlišit co je" normální" a co je "alternativní".
 To, že žena porodí fyziologicky, bez medicínských zákroků, pokud nejsou potřeba, je podle nás porod normální, nikoliv alternativní. Jsme si ovšem samozřejmě vedomy, že jakýkoliv porod se může ve svém průběhu změnit v porod s komplikacemi a v tom případě jsou na místě veškeré medicínské postupy.
Dulám ale nepřísluší hodnotit to, kdy je medicínský zákrok nutný a kdy ne.Toto je vždy na uvážení zdravotníků a následně matky, která by na základě vysvětlení personálu měla dát k danému zákroku informovaný souhlas.
Dula může ženě usnadnit komunikaci ve vypjaté situaci, kdy si např. žena není zcela jistá, co nabízený zákrok znamená, ale rozhodnutí je vždy na matce , popřípadě jejím partnerovi.
Duly, které ženy doprovázejí se občas setkávají s názory lékařů, že matka odmítá nějaký zákrok, protože má sebou dulu.
Někdy dokonce ani nedojde  k nabídnutí léku z předpokladu, že když má žena dulu , určitě patří mezi "ty alternativní".
Toto je ale velký omyl. Duly doprovázejí všechny ženy, včetně těch, které si přejí rodit  za pomoci epidurálu. Zrovna tak, pokud žena původně plánovala porod prožít přirozeně a v průběhu porodu změní názor a chce nějaký lék, ať už na urychlení porodu, nebo analgezii, dula takové rozhodnutí ženě nevymlouvá, naopak, podporuje jí v tom, jak ona sama to cítí a může jí pomoci i tím, že personálu její přání sdělí, pokud už žena nemá sílu říci si o lék sama.

ad3) Dula není kdokoliv...Dula je žena, která doprovází ženu v období těhotenství, porodu, šestinedělí.
Živnostenský zákon zatím profesi duly nezná, duly mají tedy živnosti s tímto povoláním související.
Duly ČAD (České asociace dul) procházejí výběrovým řízením, na svou práci se pečlivě připravují, studují, procházejí sebezkušenostním výcvikem, pracují na svém osobnostním růstu, dodržují Etický kodex (viz.www.duly.cz), procházejí supervizí.
 Do svého výcviku a profesního růstu investují mnoho času a peněz...
 Zároveň ale název dula ČAD nemá patentován  a proto název dula může používat každá žena, která doprovází při porodu a je to tak v pořádku. Netvrdíme, že pouze "naše"duly jsou ty jediné správné. Chceme pouze odlišit duly ,které jsou pod ČAD a tím dávají nějakou záruku profesionality a kvality. Záleží  na samotné mamince, jaký doprovod si zvolí, pokud je spokojená s péčí, jaké se jí dostane, je vše, jak má být.
Duly ČAD maji průkazky se jménem, fotkou a označením zda jsou "dula ve výcviku"(právě procházejí kurzem), "dula absolventka"(prezenční část výcviku mají za sebou,ale nemají ještě splněny podmínky k certifikaci), nebo "dula certifikovaná". Tyto průkazky nosíme proto, aby zdravotníci věděli, s kým momentálně spolupracují a budou-li mít nějaké výhrady k práci konkrétní duly, aby se mohli obrátit na ČAD s konkrétní stížností. Pokud dula u porodu nemá takovou kartičku s označením ČAD, není členkou ČAD a neprošla naším výcvikem.

ad4) Duly nejsou drahé.
Práce duly je velmi náročná. Dula, která nastávající mamince přislíbí doprovod, drží většinou od ukončeného 37tt. tzv.pohotovost, což znamená, že je 24 hod.denně k dispozici na telefonu, že je schopna do 30ti - 60ti minut od zavolání kdykoliv vyjet k porodu, což obnáší vlastně pohotovost celé rodiny, protože duly většinou mají také své děti...Znamená to nedat si pivo, či víno  k obědu, nevypínat mobil, event.si ho např. v kině dát na tzv.tichý chod a poočku sledovat, zda nesvítí :-),na rodinné výlety vyjíždět pouze v dosahu porodnice, se sbalenou porodní taškou a počítat s tím, že se možná z výletu bude muset vrátit předčasně.
U porodu je dula s maminkou neomezenou dobu, někdy i více nocí, pokud ženu trápí poslíčci a dula vyjíždí k porodu opakovaně, než se porod opravdu rozběhne.
Při porodu dula stále o ženu pečuje, musí zůstat "v pohodě" a klidu za jakýchkoliv situací, protože jinak by její přítomnost ztratila smysl, což někdy znamená zcela potlačit vlastní emoce a potřeby, leckdy i ty fyziologické :-).
Dula vyjíždí k porodu převážně  uprostřed noci, ne všechny duly mají k dispozici auto, není vyjímkou noční cestování vlakem,stopem, taxíkem, apod..(o tom bych mohla vyprávět ;-)
Rodina nikdy netuší, kdy se jim jejich maminka od porodu vrátí domů. Partneři dul musí být nesmírně tolerantní a pro věc zapálení, protože i oni jsou často do porodu vtaženi tím, že se musí akčně postarat kdykoliv a na neznámou dobu o celý chod rodiny, někdy dokonce dulu v noci k porodu odvážejí a sami jdou po té ráno do práce...
Málokterá dula si může po porodu vzít další den volna. Často jde ještě tentýž, nebo hned další den do práce, většinou ještě nevyspalá, neodpočatá, plná emocí. Samotným "dulením" se ovšem uživit nelze, a tak jsou duly většinou někde zaměstnané, nebo podnikají a nemohou si dovolit v práci zameškat více, než je nezbytně nutné.
Cena duly se pohybuje za tzv. "porodní balíček" od 2500 Kč do 6000Kč (hrubý příjem před zdaněním). Tato služba zahrnuje pohotovost před porodem (většinou 3-4 týdny),1 předporodní setkání, doprovod u porodu,1 poporodní návštěvu, telefonické konzultace v době před porodem a v šestinedělí. Když to srovnáme s tím , kolik jsme ochotní dát za údržbu počítače, nebo auta, kolik platíme v kadeřnictví, na kosmetice a uvědomíme-li si k tomu, že zážitek z porodu nás provází celý život, myslím, že každý musí uznat, že duly si opravdu neberou příliš.

To je asi vše, co jsem chtěla o naší práci prozatím napsat. Práce duly mě nesmírně baví, naplňuje, teší...Tak jako většina mých kolegyň jsem v ní našla své uplatnění, částečně náplň života, svou cestu. Tato práce opravdu nejde dělat pro peníze, pro slávu,pro uspokojení vlastních potřeb. Naším přáním je, aby co nejvíce maminek mělo možnost prožít porod co nepříjemněji, vzpomínat na něj jako na jedinečný den v životě a to i přes jeho náročnost, přes to, že třeba neproběhl podle původních představ. Netvrdím, že toto jde jedině a pouze zažít v přítomnosti duly. Jsme tu pro ty ženy, které si to přejí a které to potřebují a pro ty chceme tuhle práci dělat co nejlépe. Snad jsem svým článkem pomohla alespoň trochu poodhalit o čem naše práce je.

Květa Cermanová, matka tří dětí, certifikovaná dula ČAD