Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodím k porodům JAKO DULA

15. 4. 2006

V těhotenství a při porodu vám dodává sílu, po něm pak sdílí vaši radost. Za profesionální dulou vyrazila Ivana Růžičková.

Věděla jste, že vřeštícího kojence nejlépe uklidníte, když si ho přivážete v klubíčku na tělo? Nebo že  mimino spolehlivě ukolébá zvuk mixéru či vysavače? Podobnými informacemi včetně podrobného nácviku kojících a tišících poloh zahrnuje dula Květa Cermanová budoucí maminky na jednom z pravidelných setkání v Klubu maminek v Sezimově Ústí. Zhruba polovinu z nich bude doprovázet i při porodu. Čtěte, k čemu se vám tahle žena může hodit.

„Hlavní je psychická podpora."
„Dodnes si živě pamatuji, jak mě přijímali do porodnice rodit nejstarší dceru," vypráví sedmatřicetiletá Květa.
„Zabouchly se dveře a já zůstala sama. Porod bolel, ale mnohem horší byla samota a bezmoc, které ve mně ještě dlouho zůstávaly. Možná právě proto teď dělám dulu. Cítím, co žena v té chvíli nejvíc potřebuje. Psychická podpora těhotné a rodící ženy také představuje hlavní poslání duly. Starám se o budoucí maminku během těhotenství, porodu i šestinedělí. Já sama se o mateřství začala intenzivně zajímat po adopci naší druhé dcery. Když se pak v roce 2001 zakládala Česká asociace dul, stála jsem přímo u zdroje. Moje kamarádka byla jednou z prvních dul a k téhle práci mě po počátečním váhání nalákala."

„Neradíme, zpříjemňujeme"
„Rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou spočívá v tom, že duly nejsou zdravotnice. Nemáme tudíž žádné kompetence ani zodpovednost. Lékaři se často bojí, že jim budeme do práce mluvit a radit, co mají dělat. K tomu ale nejsme oprávněné. Průběh porodu leží čistě v rukou zdravotníku a matky. My můžeme stát neustale na straně rodičky. Neděláme jí nepříjemná vyšetření, nemusíme ji přemlouvat k žádným zákrokům a od okamžiku přijetí do porodnice se od ní nehneme. To si porodní asistentka nemůže dovolit. Kromě rodičky má i jiné ženy a navíc se musí zabývat i dalšími povinnostmi, Jakým způsobem se o budoucí matku dula stará, je také individuální. Já klientky často masíruju, používám aromaterapii nebo tisknu reflexní body. Snažím se je pořád hýčkat, aby se cítily dobře a v bezpečí. Často mačkám reflexní bod na palci u nohou, který stimuluje porod a zmírňuje při něm bolest. Myslím že pro budoucí maminku je ideální mít jak dulu, tak porodní asistentku. Dula se může s maminkami setkávat i mimo porod a šestinedělí. Já třeba organizuju pravidelná setkání s těhotnými, na kterých probíráme témata kolem porodu a mateřství. Žena má možnost mě lépe poznat a rozhodnout se, jestli mě u porodu chce, nebo ne."

„Každá žena prožívá porod jinak"

„Hodně důležitá je také poporodní návštěva do dvou dnů po porodu, kdy žena potřebuje ten silný zážitek zpracovat. Spolu si ho celý převyprávíme. Svěří mi, co jí bylo nepříjemné, a já jí vysvětlím, proč se to v tu chvíli stalo nebo proč danou věc lékaři udělali. Rodička se během porodu ocitá jakoby na jiné planetě a nemusí vždy chápat, z jakého důvodu třeba dostala injekci. Může si to potom nést s sebou jako trauma, že jí ublížili. Pokud porod skončí císařským řezem, může se navíc cítit, jako že sama selhala. Proto je velmi důležité si o všem popovídat, aby klientka mohla celou zkušenost přijmout. Porodu je často přítomen i partner. Je dobré, když se poporodní návštěvy účastní ta ke. V současné době mám za sebou kolem dvaceti porodu. Často mě překvapí chování samotné maminky. Měla jsem v péči jednu těhotnou, která působila dost upjatě, a tak jsem očekávala těžký porod. Nakonec to byl ale jeden z nejsilnějších porodů, které jsem zažila. Vycházela z ní silná samicí euforie a prožívala ho hodně žensky. Naopak některé přírodně působící ženy se během porodu chovají úplně opačně."

"Kde najdete svoji dulu?"
„V současnosti působí v České republice koleni čtyřiceti aktivních dul a další se ještě zaučují. Kompletní seznam najdete na www.duly.cz, kde si můžete vybrat tu svou a oslovit ji. Cena za službu se pohybuje od dvou do pěti tisíc korun, což zahrnuje jednu návštěvu před porodem, doprovod při porodu a jednu návštěvu po porodu. Záleží na regionu, ve kterém dula působí. Moje cena pro Táborsko je dva a půl tisíce za porod a za konzultace, které trvají kolem půldruhé hodiny, si beru tři sta korun. Jestliže se pro službu duly rozhodnete, určitě si ji hledejte mezi profesionálkami, členkami České asociace dul, které podepsaly etický kodex. V poslední době se objevují neškolené ženy, které často působí problémy v porodnicích. Dula musí mít certifikát a průkaz asociace."