Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprovázím budoucí maminky

2. 9. 2006

Dula je podstatné jméno řeckého původu. Původně, psané jato doula označovalo ženu - otrokyni, která pomáhala své paní v záležitostech spojených s mateřstvím.V příbězích o koloběhu každodenního života prastarých národů, včetně smrti a rození se nového života, přijímáme zcela bez povšimnutí vedle porodní báby postavu starší zkušené ženy, která provázela nositelku života porodem. Od konce 18. století byly zakládány porodnice a ústavy, které konkurují babskému kumštu. Věda spolu s medicínou postoupily v 19. a 20. století rychle kupředu, takže dnes dokáží porodníci opravdové zázraky. V 60. letech minulého století však psychologové začaly zkoumat, proč se za naprosto vynikajících podmínek péče o rodičky objevuje stále větší procento žen s poporodními depresemi, proč mají matky stále vetší problémy s nastartováním kojeni svých dětí.... Objevili se u porodu tatínkové, ale ideální řešení to nebylo. Od konce 60. let začaly fungovat porodní instruktorky, které pomáhaly především v období šestinedělí. U nás se duly - průvodkyně těhotenstvím, porodem i poporodním obdobím - začaly objevovat koncem století. O stále ještě alternativní formě těhotenské péče jsme si povídaly s Květou Cermanovou.

Kdy jste se začala zajímat o tuto formu těhotenské péče?
Moje původní povolání je zdravotní laborantka. Dělala jsem reflexní terapii a o záležitosti kolem mateřství jsem se zajímala už dlouho-snad také proto, že porod mé první holčičky nebyl zrovna ideální a důsledky jsou pak evidentní. Knihy s tématy kolem přípravy a samotného porodu mi dávaly za pravdu, jak moc zásadní je pro každého start do života. Pak mě kamarádka zlákala do kurzu pro duly a v roce 2001 jsem se stala členkou Asociace dul ČR.
  
V čem spočívá podle vás hlavní přínos přítomnosti duly u porodu?
Víte, poslání duly spočívá také v prosazování mateřství jako zásadní a krásné věci, která je neporovnatelná s čímkoli ostatním. Podle dosavadních zkušeností mohu potvrdit, že pozitivní zážitek z porodu může samotné ženě změnit život. Málokdo si totiž uvědomí, jak ohromná psychická a fyzická síla s tím souvisí, a že žena může v takové jedinečné osobní zkušenosti najít zdroj síly pro svůj další život. Nezapomeňme na to nejdůležitější, prožitek porodu vždy určuje, jak bude máma později své dítě vnímat.

Jak vypadá příprava na porod z pohledu duly?
Je třeba zdůraznit že záleží na spolupráci s porodní asistentkou,která plní funkci medicínskou. Moji úlohou je vysvětlit ženě, jak bude porod probíhat, přiblížit, jak a co se při porodu děje, proč je pro miminko důležité, že třeba porodní stahy bolí, ale dají se zvládat. Zkrátka, připravit maminku na to, že to bude těžké, možná i dlouhé a jak s tím pracovat. A že to není jedno velké nekonečné utrpení. Ve chvíli, kdy si dovedete určité věci představit, ztrácíte strach z neznáma. Některé záležitosti nesvěří maminka ani partnerovi, ani třeba matce, aby je neznepokojovala, ale mně ano. U samotného porodu nesmí dula - podle pravidel etického kodexu - mluvit do postupu a rozhodování zdravotníků. Někdy třeba usnadňuji komunikaci. Když se béhem porodu nabízí mamince určitý postup v odborných termínech, překládám pak výrazy do "lidštiny". Navíc používám pouze formu reflexní terapie, a to v případě, že to maminka chce.

Jak se na vás v porodnici dívají, když si vás maminka přivede jako dulu? Přece jenom to není úplně běžné.
Zpočátku jsem chodila do pražských nemocnic a pak jsem začala doprovázet maminky do táborské i a dalších jihočeských porodnic. Pokaždé, když jsem přišla poprvé, cítila jsem nevraživé pohledy, jako by přišla nějaká šamanka, která jim bude mluvit do práce. Když však zjistili,že jsem tam hlavně pro maminku, změnili názor a nikdy jsem pak problém neměla. Myslím, že dula má zcela odlišnou roli než tatínek. To se může projevit, třeba když je porod dlouhý a tatínek si potřebuje odpočinout, někdy povzbudit sám. Připadá mi důležité taky to, že dula chápe, co porod pro ženy znamená. Ženy si totiž pamatují porod na celý živo; Pro většinu žen je to klíčový okamžik v životě.
Podobně jako profesionální dula muže mamince pomoci kamarádka, která má třeba vlastni zkušenost s porodem, ale není pro nás moc dobré, když se za profesionální dulu vydává. Je v jiném vztahu jak k mamince, tak k personálu, není vázána etickým kodexem, a někdy tak vznikají problémy, které na nás duly vrhají špatně světlo.

Jaké ženy oslovují dulu?
Jsou to většinou vzdělané inteligentní ženy, které chtějí, aby porod proběhl přirozenou cestou a co nejlépe, a tak se naše činnost považuje mnohdy za nadstandard a afternativní přístup. Důležitější pomoc však potřebují matky samoživitelky nebo ženy. kterým chybí biologická matka nebo je jejich vztah něčím poškozený.

Ve světě se ve větší míře přistupuje k porodům císařským řezem, což vytváří povědomí, že je to pouze jiná forma porodu. Jaký je váš názor?
Zákrok císařským řezem se bere na lehkou váhu a často se podceňují následné komplikace a rizika. Je správné, pokud se takový zákrok bere jako poslední možnost a ne když se k němu občas přistupuje preventivně-zbytečně bez vážnějších důvodů. Naštěstí si myslím, že se to ve většině porodnic nestává. Císařský řez může zachránit život, ale jako každý lákařský zásah by se neměl zneužívat. Každý  vaginální porod je totiž přirozenější a bezpečnější. Žena prodělá v podstatě vážnou operaci břišní dutiny, ale chce se po ní, aby co nejďive začala fungovat a starat se o dítě. Navíc nedojde k prožitku euforie, může se cítit vinna a někdy přijde i zklamání. Prožívá pak emoční bolesti, které by jinak odpadly.